4 مزیت بیزوکس یا موم زنبورعسل که احتمالا نمی‌دانستید

موم زنبورعسل که به اصطلاح موم بیزوکس شهرت یافته است، در حقیقت یک ترشح طبیعی از غدد موم در بدن زنبورعسل می‌باشد که در درجه اول به عنوان ماده اولیه برای ساخت شان‌ها جهت نگهداری بچه‌ها و ذخیره آذوقه زمستان توسط زنبورهای عسل استفاده می‌شود. برای تحریک تولید موم بیزوکس بیشتر، زنبورهای عسل خود را با عسل تغذیه کرده و جهت افزایش دمای شان کنار یکدیگر جمع می‌شوند.

برای تولید تنها یک پوند موم، زنبورها نیاز به مصرف ده پوند عسل دارند. موم‌های بیزوکس از رده‌های زرد تا تقریبا سیاه با جوشاندن شان‌های زنبور در آب و سپس جدا کردن موم‌های جمع شده دربالای سطح همان آب استخراج می‌گردند. این موم عطر وبوی لطیف و طبیعی دارد که رایحه عسل با دیگر رایحه‌های موجود در کندوی عسل عجین شده و برای دوست‌داران عسل به قدری لذیذ و خوش‌آیند است که می‌توانند این موم را به عنوان آدامس بجوند و یا به عنوان یک گیاه معطر میل بفرمایند.

 شمع‌های مومی (شمع موم زنبورعسل)

شمع های ساخته شده از بیزوکس

من برای اولین بار موم زنبورعسل و موارد استفاده از آن‌را زمانی شناختم که چراغ‌های چای موم بیزوکس و شمع موم بیزوکس را کشف کردم که این چراغ و شمع به مدت طولانی‌تر و با وضوح بیشتری نسبت به شمع‌های موم معمولی می‌سوزند. هرچند به نظر می‌رسد این شمع‌های معطر طبیعی که در حقیقت توسط زنبورهای عسل تولید می‌شوند نسبت به شمع‌های پارافینی گرانترهستند و هزینه بیشتری دارند، اما این نوع شمع‌های ساخته شده با موم زنبورعسل به قدری آهسته و زلال می‌سوزند که هر نوع اختلاف قیمتی در این خصوص از بین می‌رود و می‌تواند نادیده گرفته شود. این نوع شمع‌های مومی بیش از حد چکه نمی‌کنند و تنها سوختی هستند که در هنگام سوختن یونهای منفی را آزاد می‌کنند، در طول سوختن باعث تقویت بدن و پاکسازی هوا از یونهای مثبت مانند: گرد‌‌‌‌وغبار، بو، سموم ، کپک ، ویروس به ویژه  برای کسانی که از آلرژی‌های محیطی رنج می‌برند می‌گردد.

ماده محبوب در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت از پوست

بعدها متوجه شدم که در واقع محصولات فراوانی وجود دارد که از موم زنبورعسل ساخته می‌شود ، مانند موم بیزوکس برای مو، صابون، موم بیزوکس برای محصولات مراقبت از پوست. این موم به دلیل دارا بودن “استر‌های مومی” که هم در موم و هم در پوست انسان وجود دارد در محصولات آرایشی خوب عمل می‌کند. این ترکیبات به اتصال و امولسیون پمادها، بالم لب‌ها، رژ‌لب و لوسیون کمک می‌کنند. به عنوان یک آبرسان طبیعی که در واقع رطوبت مورد نیاز پوست را افزایش می‌دهد، این فرآورده کاملا بی‌خطراست و اغلب در کرم‌های دست و کرم بدن جهت حفظ رطوبت طبیعی پوست و رفع خارش پوست حساس استفاده می‌گردد.

شمع زدن گوش به وسیله بیزوکس

شمع زدن گوش با بیزوکس

در طب عامیانه، شمع‌های موم بیزوکس برای از بین بردن موم و چرک گوش استفاده می‌گردد. آنها معتقد هستند که با برداشتن موم‌های داخل گوش، اینکار منجر به بهبود شنوایی و بهبود عفونت گوش می‌گردد. این هنر باستانی که از بسیاری از کشورها مانند چین ، چکسلواکی ، مکزیک و ایتالیا سرچشمه گرفته است ، به عنوان کندل گوش یا شمع زدن گوش شناخته می‌شود.

داروسازی و محصولات خانگی

امروزه با استفاده از فرآوری ذوب ، صافی ، فیلتر ، سانتریفیوژ، سفید‌‌سازی  و تبدیل به ماده‌ی جامد در سایز و اندازه‌های بلوک‌ها و قالب‌های متنوع جهت حمل‌و‌نقل آسان، موم بیزوکس به طور گسترده‌ای در داروسازی، ساخت  چوب موم بیزوکس، لاک موم بیزوکس، مواد ضدآب، موم کف و مبلمان، مداد شمعی، روان‌کننده‌های سبک استفاده می‌گردد. همچنین موم بیزوکس به عنوان پوششی برای قرص‌ها، شیرینی‌ها، بسته‌بندی ، و سایر مصارف مواد غذایی استفاده می‌گردد. به عنوان مثال از بسته‌بندی موم بیزوکس به عنوان حفاظت از پنیرجهت افزایش طول عمر آن استفاده می‌گردد. در حالی که برخی سازندگان پنیر آن‌را با پلاستیک جایگزین کرده‌اند، بسیاری دیگر از سازندگان هنوز هم جهت جلوگیری از هرنوع رایحه و طعمی که از پلاستیک ایجاد می‌شود از مواد حفاظتی موم بیزوکس استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید