عسل مانوکا چیست و چه خواصی دارد؟

عسل مانوکا از گرده گلی به همین نام در نیوزیلند و استرالیا توسط زنبورهای عسل تولید می‌شود و به دلیل گرده متفاوت گیاه مانوکا از سایرعسل‌های دیگر متمایز می‌باشد.

این عسل دارای خاصیت آنتی باکتریال قوی است. در گیاه مانوکا ماده فعالی به نام میتِل‌گلیوکسال methylglyoxal-MGO وجود دارد که با خاصیت ضد باکتریای قوی سبب سرکوب بیماری‌های ناشی از انواع باکتری می‌شود. همچنین علاوه بر این دارای خاصیت ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی می‌باشد.

به دلیل خواص شگفت‌انگیز عسل مانوکا، در طب سنتی از دیرباز از آن به عنوان بهبود دهنده زخم‌ها، تسکین دهنده گلو دردهای شدید، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بهبود مشکلات گوارشی استفاده می‌شد.

عکس درخت مانوکا
عکس شکوفه های درخت مانوکا

قدرت شفابخشی عسل مانوکا

عسل ماده‌ طبیعی است که از زمان‌های قدیم برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده شده است. تا اواخر قرن نوزدهم محققان دریافتند که عسل دارای ویژگی‌های ضد باکتری طبیعی است که شما را از بیماری‌های باکتریایی مختلف محافظت می‌کند.

بعضی از ساختارهای موجود در عسل باعث می‌شوند تا سلول‌های آسیب دیده توسط عفونت‌ها با مصرف آن تعمیر شوند؛ این عسل دارای خاصیت ضد التهابی بوده که می‌تواند به سرعت درد و التهاب را کاهش دهد.

اما اثرات مصرف همه عسل‌ها بر روی زخم یا کاهش درد یکسان نیست؛ خاصیت ضد باکتریای عسل به کیفیت آن بستگی دارد. بعضی از انواع عسل ممکن است 100 درصد از سایر انواع آن قدرتمند تر باشند؛ که در این میان می‌توان گفت عسل مانوکا از هر نظر دارای کیفیت و خواص بسیار بیشتری می‌باشد.

ترکیبات عسل مانوکا

از ترکیبات عسل مانوکا می‌توان به پراکسید هیدورژن نام برد که این ماده باعث کیفیت بیشتر در عسل و بالا بردن خاصیت آنتی بیوتیکی آن می‌شود؛ همچنین وجود این ماده سبب ایجاد خاصیت ضد باکتریای قوی درعسل می‌باشد.

جزء اصلی ترکیبات عسل که باعث افزایش خاصیت آنتی باکتریال آن است، عنصری به نام متیل گلیکسال (MG) می‌باشد. MG ترکیبی است که در اکثر انواع عسل یافت می‌شود، اما معمولا در مقادیر خیلی کمی وجود دارد؛ در عسل مانوکا MG از ترکیب ماده دیگری به نام دی هیدروکسی استون که در غلظت بالا در شهد گل مانوکا وجود دارد به وجود آمده و دارای غلظت بالایی می‌باشد؛ که این موضوع سبب اثر آنتی‌بیوتیکی بیشتری در این نوع ازعسل نسبت به سایر انواع آن است.

سفارش تلفنی عسل مانوکای نیوزلند

عسل مانوکا بعد از سفارش از طریق پست بین الملل خرید و ارسال میشود و نیاز به زمان بیشتری برای ارسال دارد.

قیمت به صورت لحظه ای استعلام می شود

شماره تماس ثبت سفارش عسل مانوکا: 09027817171

رتبه‌بندی عسل مانوکا

برای رتبه‌بندی عسل‌ها در بین تولید کنندگان آن از مقیاسی به نام UMF که مخفف کلمه Unique Manuka Factor است استفاده می‌شود، این مقیاس نشان دهنده  قدرت و کیفیت عسل مانوکا است؛ در واقع فاکتورهای مختلف سایر عسل‌ها را با توجه به فاکتورهای مواد موجود در عسل مانوکا رتبه‌بندی می‌کنند.

قدرت و خاصیت درمانی عسل‌ها در رتبه بندی UMF بر اساس غلظت MG تعیین می‌شوند. رتبه UMF نشان دهنده غلطت MG است. برای آن‌که عسلی به اندازه کافی قوی باشد باید امتیازی معادل UMF 10 داشته باشد. عسلی در کیفیت بالاتر از این سطح با نام “UMF Manuka Honey” یا “Active Manuka Honey” به بازار عرضه می‌شود. اما همه محققان مطمئن نیستند که این رتبه‌بندی برای نشان دادن کیفیت عسل‌ها کاملا درست باشد؛ چرا که از لحاظ پزشکی بیشترین استفاده از عسل مانوکا و کیفیت بالاتر آن بستگی به سرعت آن در ترمیم زخم‌ها دارد، و معمولا برای درمان زخم‌های جزئی و سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رده بندی UMF با توجه به میزان غلظت MG  به ترتیب زیر می‌باشد:

صفر تا ۴ : میزان غیر قابل تشخیصی وجود دار.

پنج تا ۹ : میزان بسیار کم

۱۰ تا ۱۵ : میزان نسبتا مفید

۱۶ به بالا: میزان بسیار بالا

هرچه شاخص UMF بالاتر باشد، ارزش ترکیبات و غلظت MG موجود در عسل  نیز بالاتر می‌رود.  برای حداکثر بهره‌برداری از عسل مانوکا با شاخص UMF  بالاتری استفاده کنید.

 

برترین برندهای عسل مانوکا در دنیا کدامند؟

 

موارد استفاده از عسل مانوکا

از عسل مانوکا در موارد مختلفی استفاده می‌شود که در میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیشگیری و درمان سرطان
 • کاهش کلسترول بالا
 • کاهش التهاب درون بدن
 • درمان دیابت
 • درمان عفونت‌های چشم، گوش و سینوس
 • درمان مشکلات گوارشی
 • کمک به بهبود زخم‌ها و سوختگی‌ها
 • تسکین دهنده دل دردها
 • بهبود عملکرد سیستم گوارش
 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
 • تولید انرژی

از نظر علم پزشکی، عسل مورد استفاده برای درمان زخم‌ها، باید عسلی درجه یک ‌باشد. مخصوصا زمانی که به عنوان ماده‌ای استریلیزه، پانسمان و پوشاندن زخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین استفاده از عسل مانوکا نباید جزئی از جعبه کمک‌های اولیه شما باشد؛ بلکه برای از بین بردن زخم و عفونت‌ها توسط یک پزشک متخصص و با مراقبت‌های بهداشتی ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یافته‌های علمی درباره عسل مانوکا

در تحقیقات اخیری که بر روی اثر ترمیم‌کنندگی عسل مانوکا بر روی زخم‌ها انجام شده است، این نتایج نشان دهنده اثر ضد عفونتی آن می‌باشد و استفاده از آن باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها می‎‌باشد.

با وجود آن‌که این مطالعات نشان می‌دهد که عسل مانوکا به بهبودی زخم‌ها کمک می‌کند؛ اما در مورد افراد مبتلا به دیابت و بهبودی زخم این افراد و تاخیر در آن در روند بهبودی آن‌ها نگرانی‌های وجود دارد.

پایگاه جامع دارویی، عسل را به عنوان دارویی طبی و موثر در برطرف کردن زخم‌های ناشی از سوختگی معرفی کرده است؛ اما برای تائید کامل این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

یکی دیگر از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که عسل مانوکا ممکن است به کاهش گرینوئیت و یا سایر بیمارهای پریودنتال کمک کند که باعث کاهش پلاک و پوسیدگی دندان می‌شود.

در برخی مطالعات اولیه، عسل مانوکا در افرادی که در معرض اشعه و شیمی درمانی قرار گرفته بودند، سبب جلوگیری از التهاب مری آن‌ها شده است. این تحقیقات نشان دهنده آن است که استفاده از این عسل بیشتر و بهتر از سایر درمان‌های استاندارد مورد استفاده در مورد این افراد، بر روی مشکلات گوارشی ناشی از شیمی درمانی افراد مبتلا به سرطان موثر می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این عسل بر خلاف سایر آنتی بیوتیک‌ها، آن است که به نظر نمی‌رسید باکتری‌ها نسبت به آن مقاوم شده و به اصطلاح پس از استفاده مکرر مانند سایر آنتی بیوتیک‌ها superbugs شده یعنی در واقع تاثیر آن بر روی باکتری‌ها کاهش یابد.

اما بیشتر مطالعاتی که در مورد تاثیرات عسل مانوکا بر روی تعداد افراد محدودی انجام گرفته است نشان داده‌اند که این عسل به متعادل کردن کلسترول بالا یا تعداد باکتری‌های روده کمک می‌کند.

در مطالعات اخیر تاثیری مبنی بر اثر مصرف این عسل  بر روی سرطان، دیابت یا عفونت های قارچی دیده نشده است.

هفت مورد از مزایای اصلی عسل مانوکا

همان‌طور که گفتیم عسل مانوکا در استرالیا و نیوزیلند توسط زنبورهای بومی و گرده گل‌های محلی به همین نام تولید می‌شود و برای همین هم تعدادی آن را با نام عسل نیوزیلند می‌شناسند. طرفداران آن معتقدند، فواید عسل مانوکا برای درمان عفونت زخم‌ها و سایر شرایط درمانی بسیار مفید است؛ در این جا به هفت مورد از مزایای اصلی این عسل اشاره می‌کنیم.

1)کمک به بهبود زخم

از عسل در زمان‌های قدیم برای درمان زخم، از بین بردن سوختگی و جای جوش مورد استفاده قرار می‌گرفت. از سال 2007 عسل مانوکا توسط سازمان FDA آمریکا به عنوان یکی از گزینه‌های درمانی در درمان زخم‌ها مورد تائید قرار گرفت.

این عسل ویژگی‌های ضدباکتری و آنتی‌اکسیدانی قویی دارد که در مورد زخم‌ها حالت محافظتی داشته و مانع عفونت میکروبی زخم می‌شود. مطالعات متعدد نشان می‌دهد، عسل مانوکا می‌تواند با بازسازی بافت و تقویت آن در بیماران مبتلا به سوختگی نیز سبب بهبود سریع زخم آن‌ها شود.

نتایج نشان داده است که 88 درصد زخم‌ها بعد از استفاده از این عسل، عمق زخم کاهش یافته و علاوه بر این با ایجاد یک محیط اسیدی به بهبود سریع‌تر آن کمک می‌کند.

همچنین در مورد بیماران دیابتی تحقیقات نشان داده است که استفاده موضعی از این عسل برروی زخم‌های ایجاد شده در این افراد، به بهبودی آن کمک می‌کند. در مطالعاتی که در عربستان صعودی در این‌باره انجام شده است نشان داد که استفاده از ترکیب عسل مانوکا تاثیر بیشتری بر روی زخم‌های افراد مبتلا به دیابت نسبت به زخم‌ افراد عادی داشته است.

علاوه بر این در مطالعاتی که در کشور یونان انجام گرفته بود نشان داد که استفاده از این عسل به عنوان مرهم سبب کاهش زمان بهبودی زخم‌ها شده و خاصیت ضد عفونی‌کنندگی قوی برای زخم‌های ایجاد شده در پای افراد مبتلا به دیابت دارد.

در مطالعات دیگر نشان داده شد؛ زخم‌های ناشی از عمل چشم، با استفاده از عسل مانوکا یا وازلین بلافاصله و بسیار سریع‌تر درمان شده‌ است. بیماران نیز گزارش داده‌اند که استفاده از عسل مانوکا در مقایسه با استفاده از وازلین برای بهبودی و نرم کردن پوست زخم‌، مانع از خشکی و درد ناشی از آن شده و از این طریق سبب نرم شدن و کاهش درد ناشی از آن شده است.

بنابراین استفاده منظم از این عسل برای بهبودی زخم و جلوگیری از عفونت بسیار موثر می‌باشد. از عسل مانوکا به طور موضعی برای درمان موثر زخم‌های ناشی از عمل یا سوختگی و جلوگیری از عفونت به عنوان آنتی بیوتیکی قوی قابل استفاده است.

2)ارتقا بهداشت دهان و دندان

به گزارش موسسه CDC حدود 50 درصد از آمریکایی‌ها به برخی از بیماری‌های دهان و دندان مانند پریودنتال دچار هستند. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و داشتن لثه‌‌ای سالم، مهم است تا از رشد باکتری‌های بد دهان جلوگیری کرده و آن‌ها را به حداقل برسانید. همچنین مهم نیست باکتری‌های خوب دهان که مسئول نگه داشتن دهان و دندان هستند نیز در این میان تا حدودی از بین بروند.

در این باره مطالعات نشان داده است استفاده منظم از عسل مانوکا سبب از بین رفتن باکتری‌های مضر مرتبط با تشکیل پلاک، التهاب و پوسیدگی دندان شده و با فعالیت ضد باکتریای باعث از بین رفتن رشد باکتری‌های مضر دندان مانند P. gingivalis و A. actinomycetemcomitans می‌شود.

در یکی از مطالعات مشخص شد جویدن یا مکیدن آبنبات‌های که ازعسل مانوکا ساخته شده‌اند؛ سبب کاهش پلاک و گینویویت می‌شود؛ برای همین جویدن آدامس بدون قند مانوکا بعد از هر وعده غذایی و سه بار در روز توصیه شده است.

ایده مصرف عسل مانوکا به دلیل شیرینی آن و ایجاد حفره و پوسیدگی بیشتر در دندان غیر معمول به نظر می‌رسد؛ اما این عسل بر خلاف آب نبات‌های دیگر که از شکر تصفیه شده درست شده‌اند، با خواص ضد باکتریای قوی بعید به نظر می‌رسد که باعث پوسیدگی دندان شما شود.

به طور خلاصه می‌توان گفت عسل مانوکا مانع از رشد باکتری‌های مضر دهان شده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند؛ همچنین بر خلاف شکر تصفیه شده که باعث نابودی دندان می‌شود؛ استفاده از این عسل از پوسیدگی دندان شما و عفونت لثه محافظت می‌کند.

3)تسکین دهنده درد گلو

اگر از گلودرد شدید رنج می‌برید؛ عسل مانوکا تسکین دهنده قوی برای گلودرد شماست. خواص ضد ویروسی و ضد باکتریای آن باعث کاهش التهاب گلو شده و باکتری‌های موجود در آن را از بین می‌برد و از این طریق تسکین دهنده درد گلو شما می‌شود.

در مطالعات اخیر در بیماران تحت شیمی درمانی مربوط به سرطان سر و گردن، اثرات مصرف عسل مانوکا بر روی استرپتوکوک موتانس نوعی باکتری که سبب گلو درد می‌شود، شناسای شده که بعد از مصرف این عسل میزان قابل توجهی از استرپتوکوک موتاها( ﭘﻮﺳﯿﺪﮔﯽ ﺷﺪﯾﺪ ﺯﻭﺩﺭﺱ ﺩﻧﺪان) را کاهش داده است.

علاوه بر این  مصرف عسل مانوکا باکتری‌های مضر دهان را کاهش داده و سبب کاهش بروز موکوزیت (التهاب مخاط دهان) و عوارض جانبی و ناشی از شیمی درمانی می‌شود. موکوزیت سبب التهاب و زخم‌های درناک در غشاهای مخاطی در مری و دستگاه گوارش می‌شود که با مصرف عسل مانوکا به شدت کاهش می‌یابد.

برای مدت‌های طولانی است که از عسل برای تسکین دهنده سرفه و کاهش آن استفاده می‌شود. گرچه در مورد اثرات استفاده از عسل مانوکا برروی کاهش سرفه تحقیقاتی انجام نشده است؛ اما در این مورد نیز احتمالا موثر می‌باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت عسل مانوکا در درمان گلو درد و از بین بردن درد آن مخصوصا در بیماران تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی موثر می‌باشد.

4)پیشگیری از زخم معده

زخم معده یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایست که افراد زیادی به آن‌ دچار می‌شوند. این زخم‌ها بر روی دیواره‌های معده شکل گرفته و باعث درد شکم، نفخ و حالت تهوع می‌شوند. H. pylori یک نوع معمول از باکتری است که باعث زخم معده می‌شود. تحقیقات نشان داده است، مصرف عسل مانوکای نیوزیلند ممکن است به درمان زخم معده ناشی از این باکتری کمک کند.

در تحقیقی انجام شده در این مورد که در سطح آزمایشگاهی انجام شده است، تحقیقات نشان دهنده اثر مثبت تاثیر مصرف عسل مانوکا برروی باکتری H. pylori بود.

همچنین مطالعاتی کوچک در مقیاس 12 نفر در این مورد انجام گرفت که با مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری عسل مانوکا به میزان قابل توجهی باکتری معده افراد که سبب زخم معده در آن‌ها شده بود کاهش یافت.

گاهی یکی از علت‌های ایجاد زخم معده در کشورهای غیر مسلمان می‌تواند مصرف بیش از حد مشروبات الکلی باشد که تحقیقات انجام شده بر روی موش‌های صحرایی نشان داده است مصرف عسل مانوکا در این مورد نیز در کاهش آن اثر چشم‌گیری داشته است.

5)بهبود عملکرد سیستم گوارش و روده‌ها

یکی از اختلالات گوارشی شایع به نام IBS یا سندروم روده تحریک‌پذیر نام دارد. علائم مرتبط با این سندرم عبارتند از: یبوست، اسهال، درد شکمی و حرکات نامنظم روده

طبق تحقیقات انجام گرفته محققان دریافتند مصرف عسل مانوکا در درمان و کاهش علائم سندروم IBS بسیار موثر می‌باشد. عسل مانوکا با خاصیت آنتی اکسیدانی سبب کاهش التهاب در روده و کولیت اولسراتیو می‌شود؛ همچنین مشخص شد مصرف آن باعث از بین بردن نوعی عفونت باکتریای روده به نام Clostridium difficile شده که این باکتری سبب اسهال شدید درافراد می‌شود. این نوع باکتری معمولا با مصرف آنتی بیوتیک از بین می‌رود.

اما تائید همه این موارد نیاز به تحقیقات بیشتری در مورد اثرمصرف این عسل بر روی سندروم IBS می‌باشد.

6)برطرف کردن فیبروزکیستیک

فیبروزکیستیک یک بیماری ارثی است که در آن به ریه‌ها آسیب رسیده و همچنین دستگاه گوارش و سایر اندام‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در این بیماری سلول‌ها موکوس تولید می‌کنند که این ماده باعث شده مخاط ریه ضخیم و چسبنده شود. این مایع ضخیم باعث مسدود کردن راه‌های هوایی و مجاری تنفس شده و نفس کشیدن را دشوار می‌کند. متاسفانه عفونت دستگاه‌های تنفسی در افراد مبتلا به فیبروزکیستیک بسیار رایج می‌باشد؛ اما تحقیقات نشان داده مصرف عسل مانوکا برای مبارزه با باکتری‌های که باعث عفونت فوقانی می‌شوند بسیار موثر است. همچنین سبب از بین بردن دو باکتری رایج در عفونت‌های شدید تنفسی به نام‌های Pseudomonas aeruginosa و Burkholderia spp می‌شود.

در مطالعه انجام شده بر روی اثر بخشی مصرف عسل مانوکا بر روی افراد مبتلا به سندروم فیبروزکیستیک مشخص شد، رشد و عملکرد آن‌ها در ارتباط با درمان با آنتی بیوتیک‌ها مهار شده است. بنابراین محققان نتیجه گرفتند که مصرف عسل مانوکا ممکن است نقش مهمی در درمان عفونت‌های تنفسی فوقانی داشته باشد، به خصوص در افرادی که مبتلا  فیبروز کیستیک هستند.

7)درمان آکنه

معمولا آکنه با تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود؛ اما گاها نیز منافذ پوست با رژیم غذایی ضعیف یا رشد باکتری‌ها به سبب استرس شدید سبب ایجاد آکنه می‌شود. کرم حاوی عسل مانوکا با PH پایین و خاصیت ضد میکروبی که سبب از بین بردن آکنه‌های پوستی می‌شود به بازار عرضه شده است. همچنین با مصرف آن به حفظ پوست در برابر باکتری‌ها یا از بین بردن زخم‌های پوستی کمک می‌کند.

این عسل با داشتن خواص ضد التهابی سبب کاهش التهاب پوستی همراه با آکنه می‌باشد. با این حال تحقیقات بسیاری در مورد اثر عملکرد مصرف این عسل بر روی آکنه وجود دارد.

در مطالعات مشخص شد مصرف صابون عسل کانوکا که با خواص ضد باکتریای شبیه به عسل مانوکا می‌باشد در بهبود آکنه موثر است.

تحقیقات بیشتری لازم است تا تاثیرات عصاره عسل مانوکا را برای استفاده از آن به عنوان یک درمان خانگی را نشان دهد.

مقدار مصرف عسل مانوکا

مقدار مصرف عسل مانوکا

ماسک پوست

ماسک عسل مانوکا را مستقیما روی پوست خود بمالید و مطمئن شوید که قسمت‌های تحریک شده پوست شما که آکنه یا جوش دارند حتما با لایه نازکی از عسل کاملا پوشانده شده باشند. ماسک عسل برای روشن شدن پوست نیز کاربرد دارد؛ حداقل این ماسک را به مدت پانزده دقیقه بر روی پوست خود بمالید. حتی اگر تا یک ساعت یا بیشتر بر روی پوست شما بماند به نتایج بهتری می‌رسید.

همچنین می‌توان از ماسک عسل مانوکا برای تسکین اگزما استفاده کرد. برای این مورد می‌توانید مخلوطی از عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل را سه بار در روز استفاده کنید.

هضم بهتر غذا

برای هضم بهتر غذا و بهبود عملکرد سیستم گوارشی، شما باید ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از عسل مانوکا را روزانه مصرف کنید؛ همچنین شما می‌توانید آن‌را به صورت مستقیم بخورید و یا به مواد غذایی خود اضافه کنید.

اگر می‌خواهید عسل را به مواد غذایی دیگر اضافه کنید، و به صورت مستقیم مصرف نکنید؛ می‌توانید آن‌را برروی تکه نان تست کامل یا با اضافه کردن به ماست مصرف کنید. همچنین می‌توان یک قاشق غذاخوری از این عسل را به فنجان چای صبحانه خود اضافه کنید.

افزایش انرژی بدن

اگر فقط می‌خواهید انرژی بیشتری برای فعالیت‌های روزانه خود داشته باشید، هر روز نیم الی یک قاشق غذاخوری عسل مانوکا مصرف کنید. حتی اگر بیمار نباشید، مصرف این عسل ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما و جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک کند.

از بین بردن خراش‌ یا زخم‌ها

مقدار عسلی که باید بر روی زخم خود بمالید را باید با میزان مایعاتی که از زخم نشت می‌کند تعیین کنید. هر چه این میزان بیشتر باشد، عسل بیشتری برای پوشاندن ناحیه زخم استفاده کنید.

برای این کار، عسل را به یک باند استریلیزه بمالید و سپس باند را بروی زخم بگذارید. باید توجه داشته باشید که هیچگاه نباید عسل را به طور مستقیم روی زخم بمالید.

در ضمن ممکن است لازم باشد باند را عوض کرده و از عسل بیشتری استفاده کنید، به این دلیل است که نشت بیش از حد می‌تواند عسل را رقیق کند و اثرات آن را کاهش ده.؛ در این موارد استفاده از پانسمان‌های چسبی یا ضد آب ممکن است به حفظ عسل در خارج از منطقه باند پیچی شده کمک کند.

خطرات و مضرات عسل مانوکا

فواید عسل

افراد زیادی در دنیا از این عسل استفاده می‌کنند، اما با این حال افرادی هستند که قبل از مصرف بهتر از با یک پزشک مشورت کنند.

 • افراد مبتلا به دیابت به دلیل بالا بودن میزان شکر طبیعی عسل بهتر است برای کنترل سطح قند خون خود قبل از استفاده با پزشک خود در مورد مصرف عسل مشورت کنند.
 • کسانی که به عسل و زنبورها آلرژی دارند؛ نیز بهتر است با یک پزشک در مورد مصرف آن مشورت کنند؛ چرا که ممکن است با مصرف عسل دچار واکنش آلرژیک شوند.
 • مصرف هر نوع عسل یا عسل مانوکا برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌شود.

نکات مهم در خرید عسل طبیعی مانوکا

هنگام خرید عسل مخصوصا عسل مانوکا، بسیار مهم است که بدانید دقیقا چه چیزی می‌خرید؛ چرا که همه عسل‌های مانوکا یکسان نیستند.

این نوع عسل اغلب با نام عسل فعال مانوکا نامگذاری می‌شود که می‌تواند گمراه کننده باشد؛ چرا که این اصطلاح به اثرات ضد باکتریایی تولید شده توسط پراکسید هیدروژن اشاره دارد و این نوع اثرات ضد باکتری در تمام انواع عسل یافت می شود.

برای تضمین  خرید عسل مانوکا با خواص شفابخش و  منحصربه فرد، بر روی ظرف آن به دنبال  نشانه‌های از فعالیت ضد میکروبی غیر پراکسید (NPA) یا یک امتیاز UMF باشید. رتبه UMF میزان غلظت MG و مقدار NPA موجود در عسل را نیز نشان می‌دهد. هرچه MGO بیشترباشد کیفیت این عسل، بهترخواهد بود.

 

خلاصه در حالت کلی می‌توان گفت عسل مانوکا یک نوع منحصر به فرد از عسل است که با خاصیت ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد التهابی به بهبودی زخم‌ها و از بین بردن سندرم روده تحریک پذیر، زخم معده، بیماری پریودنتال و عفونت‌های تنفسی فوقانی کمک کند.

1 دیدگاه برای “عسل مانوکا چیست و چه خواصی دارد؟

 1. زهرا صحفی گفته:

  من مدت زیادی استفاده کردم منکر خوب بودنش نیستم ولی در حال حاضر فکر میکنم بریم سراغ عسل های کشورمون بهتره هم کمک به هموطنامون هم اینکه عسل اویشن حرف نداره کسی هستم که هر دو رو استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید