روش مصرف ژل رویال و نگهداری از ژل رویال

ژل رویال یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین محصولات زنبورعسل است که تعداد کمی از آن خبر دارند. در مطلب قبل در مورد خواص ژل رویال برای سلامتی صحبت کرده‌ایم؛ این‌بار تصمیم گرفتیم در این مطلب در مورد استخراج و روش مصرف ژل رویال و دُز مورد نیاز برای افراد مختلف و نحوه نگهداری آن صحبت کنیم.

در ابتدا در مورد سخنرانی مفصلی که دکتر رحیم عبادی در مورد ژل رویال و خاصیت‌های مختلف آن و ترکیبات و حتی نحوه تولید بیشتر و تجارت ژل رویال می‌خوانیم.

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ماده‌ای است ژله مانند، سفید یا کرم رنگ، که توسط غدد زیر حلقی زنبوران کارگر پرستار (که بین 3 تا 11 روز سن دارند) در صورت خوردن گرده گل کافی، تولید یا ترشح می‌شود. این ماده جهت تغذیه نوزادان زنبورهای کارگر و نر در سه روز اول زندگی و خوراک زنبور ملکه و نوزاد زنبور ملکه برای تمام طول عمرشان می‌باشد.

تا اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 اطلاعات زیادی در مورد ژل رویال وجود نداشت؛ اما از اوایل قرن بیستم اطلاعات در این زمینه بیش‌تر شد. یکی از اولین اطلاعاتی که درباره این ماده بدست آمد؛ درباره تفکیک جنسیتی یا sex determination بود. یکی از عوامل اصلی تفکیک جنسیت ژل رویال می‌باشد؛ در واقع این  خورد ژل رویال علت تمایز ملکه و تفکیک جنسیت آن با سایر زنبورهاست.

روش مصرف ژل رویال

تفاوت‌های زنبورملکه با زنبورهای کارگر

از لحاظ ظاهر ملکه با جثه چند برابر بزرگ‌تر از کارگرهاست و اندام تناسلی بسیار فعال‌تری داشته، به‌طوری که در شبانه روز چندین هزار تخم‌گذاری دارد. تخم نوزاد ملکه از زمان تخم گذاری تا تولد به 15 روز زمان نیاز داشته، در صورتی که زنبورهای کارگر 21 روز برای تولد نیاز به زمان دارند. در مورد طول عمر زنبورهای کارگر در کل در فاصله زمانی زمستان تا بهار چندین ماه زندگی می‌کنند؛ در صورتی که زنبور ملکه چندین سال و حتی تا حدود 8 سال زندگی می‌کند. ملکه با رفتاری متفاوت نسبت به زنبورهای کارگر، درون کلونی علاوه بر تخمگذاری، تولید فِرمون های مخلوط مخصوص و حفظ انسجام کلونی نیز کمک می‌کند.

با وجود این همه تفاوت بین زنبور ملکه و کارگر، پس باید ژل رویال ماده‌ای خاص و منحصر به فرد باشد که تنها با مصرف آن توسط زنبور ملکه سبب ایجاد تمام این تمایزهاست. حدود صد سال قبل مردم در شرق آسیا بر این تصور بودند که ژل رویال تمام تاثیری که برروی زنبورها دارد را برروی انسان‌ها نیز خواهد داشت.

ترکیب ژل رویال

رنگ ژل رویال سفید تا زرد رنگ است و هر چه ژل مانده‌تر باشد به رنگ زرد تمایل بیشتری دارد، ژل تا حدودی در آب حل می شود و طعم آن ترش و شیرین می‌باشد. برای ژل رویال استاندار جهانی ثبت نشده است؛ اما برخی کشورها مانند برزیل، بلغارستان، ژاپن و اروگوئه استانداردهای خاصی برای آن در نظر گرفته‌اند، که باید در ایران نیز لحاظ کردن استانداردهای مشخصی در این باره مد نظر داشت.

از لحاظ ترکیبی ژل دارای دو حالت ژل رویال تازه  و ژل رویال پودر شده می‌باشد. که باعث تفاوت در مواد موجود در آن می‌باشد.

در ژل تازه آب در حدود 60 الی 70درصد، چربی 3 تا 8 درصد و در حالت پودر  یا منجمد شده در حدود 5 درصد آب، چربی‌ها 8 تا 19 درصد  می‌باشند.

ماده بسیار مقوی ژل که حدود 1.4 در آن موجود می‌باشد، ماده‌ای به اسم 10 هیدروکسی اسید 2 دسنوئیک اسید که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت می‌کنیم. فوروکتوز، گلوگز و ساکاروز مجموعا در ژل تازه 7‌ درصد می‌باشند. خاکستر ژل تازه در حدود 0.8 الی 3 درصد می‌باشد؛ که در حالت پودر شده آن در حدود 2 تا 5 درصد می‌باشد.

PH ژل حدود 3 و نیم تا 4 و نیم، با اسیدیته 3 تا 6 درصد می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت بیشترین مواد ژل رویال را آب تشکیل می‌دهد اما مواد دیگر با وجود درصد پایین اهمیت ویژه‌ای دارند.

در ژل رویال مواد معدنی و و عالی مهمی وجود دارد که به ترتیب زیر عبارتند از:

  • پروتئین در حالت پودر شده حدود 17 تا 45 درصد، اسید آمینه 0.6 تا 1.5 درصد که مهم‌ترین آن‌ها پرولین و لیزین هستند. آنزیم‌های متعددی در ژل رویال هست که مهم‌ترین آن‌ها کلوکودیزاد،انورتاز، فسفاتاز هستند.
  • بعد از پروتئین‌ها می‌توان گفت چربی‌ها دومین ماده مهم‎‌ موجود در ژل رویال می‌باشند که در حدود 3 الی 19 درصد آن را تشکیل می‌دهند؛ که حدود 80 درصد چربی‌های ژل را اسیدهای چرب آزاد تشکیل می‌دهند و بقیه آن‌را اسید چرب خنثی یا اسیدهای چرب هیدورکربن تشکیل می‌دهد.مهم‌ترین اسید چرب آلی که در ژل وجود دارد،  10 هیدروکسی  2 دسنوئیک اسید می‌باشد که برای تشخیص کیفیت ژل رویال از این فاکتور استفاده می‌شود.
  • قندهای ژل رویال از لحاظ اهمیت در درجه سوم بعد از پروتئین‌ها و چربی‌ها قرار دارند. مهم‌ترین قندهای ژل رویال عبارتند از فروکتوز، گلوکز یا ساکاروز،مقدار کمی قندهای مالتوز، تری هادوز، مریدیوز،ارلوز وجود دارد.
  • مواد معدنی موجود در ژل 0.8 تا 3 درصد می‌باشد؛ که از مهم‌ترین این مواد می‌توان به پتاسیم، فسفر، گوگرد، سدیم، کلسیم، آلومینیوم، منگنز،روی، آهن، مس، منیزیم، مقدار بسیار کمی نیکل، کروم، سلنیم، سرب تنگستن، تیتانیم، کروم، بیسموت اشاره کرد. در واقع کمتر ماده غذایی در جهان وجود دارد که این تعداد مواد معدنی را یک‌جا داشته باشد.
  • ویتامین‌ها شناخته شده در ژل رویال عمدتا تیامین B1، B2، نیاسین B3، اسید پنتوتنیک B5،پیلوکسین B6، اینوزیتول B7،مقدار بسیار کمی ویتامین C هستند. ژل رویال دارای ویتامین‌های محلول در چربی مانندD ،A یا K در ژل وجود ندارند. مواد کمیاب متعددی در ژل رویال یافت شده‌اند از جمله بایکترین و نوکترین، چندین نوع اسیدهای نوکلئید و اسیدهای آلی مختلف مانند اسید بنزوین و غیره…می‌باشد.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت ژل رویال خواص بیولوژیکی متعددی دارد؛ که می‌توان آن‌را به عنوان یک مکمل غذایی بسیار سودمند مورد استفاده قرار داد. با استفاده از این ژل می‌توان از بسیاری از عوارض و بیماری‌ها پیشگیری کرد. علاوه بر این ژل رویال توسط ورزش‌کاران برای افزایش مقاومت بدن و تاخیر خستگی در آن‌ها استفاده می‌شود.

تاثیرات عملکردی ژل عمدتا به این ترتیب است که اولا باعث بهبودی سلامتی انسان می‌شود؛که این موضوع توسط محققین به اثبات رسیده است. از موارد عملکردی آن می‌توان به خواص ضد باکتریایی،ضد ویروسی و ضد قارچ، این خواص عمدتا مربوط به هیدورکسی دی سونیک اسید که همان اسید چرب می‌باشد است.محرک زیستی و ضد پیری است که در مورد زنبور عسل بدون هیچ شکی به اثبات رسیده است.در مورد سایر حیوانات نیز به افزایش متابولیسم اکسیژن در بدن آن‌ها شده که در نتیجه باعث بهبود عملکرد و افزایش توان آن‌ها خواهد شد.

ژل رویال با کیفیت را مستقیم از تولیدات زنبورداران متعهد و صادق خرید کنید

خرید ژل رویال

تومان 450,000

جدول ویژگی های مهم ژل رویال هانیلی
🚩 سال برداشت 1402
💡 نحوه ارسال داخل یخدان یونولیتی و همراه یخ
📦نحوه نگهداری  نگهداری در فریز باید انجام شود
📦وزن ژل رویال  15 گرم
🤵 شهرهای قابل سفارش  شهرهای آذربایجان شرقی و غربی – تهران
شناسه محصول: jris دسته: برچسب:
اطلاعات بیشتر

ارزش غذایی ژل رویال برای انسان

شاید در نگاه اول به ذهن برسد با وجود همه مواد موجود در ژل رویال، این ماده مختصری از همه این عناصر را دارا باشد که چندان مفید به نظر نرسند؛ اما طبق مطالعاتی که در این باره در سال 2012 در مورد مواد زیست فعال آن انجام گرفته است؛ مطالب زیادی را آشکار کرد. یکی از این نتایج نشان داد برخی از اسیدهای آلی موجود در این ماده آزاد و دارای ساختار بسیار معمول هستند، مانند مونو یا دی هیدورکسید اسید با هشت و ده اتم کربن که مهم‌ترین آن‌ها 10 هیدروکسی اسید 2 دسنوئیک است که در هیچ ماده‌ دیگری یافت نمی‌شوند.

مهم‌ترین تاثیرات بر روی انسان‌ها و حیوانات که به صورت مستند ارائه شده‌اند.خواص ضد باکتریایی،تقویت سیستم ایمنی بدن،ضد دیابت یا مرض قند، ضد زخم معده،موثر روی تمایز سلول‌های مغز،ضد افسردگی، ضد فشارخون، ضد کلسترول و چربی خون،تنظیم کننده هورمون‌های بدن خصوصا هورمون‌ها جنسی،ضد روماتیسم، تنظیم کننده سوخت و ساز و تولید انرژی در بدن، افزایش دهنده طول عمر در برخی از حیوانات به اثبات رسیده است.

یکی از ترکیبات بسیار مهمی که در ژل رویال شناسایی شده است ماده‌ای است به نام ادولزین مانوفسفات N1 اوکساید، اثر این ماده برروی سیستم عصبی است، که در واقع محرک ساخته شده ساخت هر سه نوع عصب می‌باشد که در ژل رویال در حدود 2057میلی گرم در کیلوگرم از این ماده وجود دارد، که در هیچ ماده دیگری به این مقدار موجود نمی‌باشد؛ همچنین اسیدن کلوین به مقدار یک میلی گرم در کیلو گرم نیز در ژل وجود دارد که این ماده انتقال دهنده امواج عصبی است که در بیماران مبتلا به پارکینسون بسیار موثر است.

هورمون‌ها تستسترون، پروژسترون، پرولاکتین، استرادایول نیز در ژل یافت می‌شوند که این هورمون‌ها برروی غدد جنسی و باروری افراد بسیار موثر هستند. پنی فنول ها هم در ژل رویال گزارش شده است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

تغذیه از ژل رویال جهت پیشگیری از بیماری‌ها

در مطالعاتی که بر روی بدن انسان انجام گرفته است نشان داده، مصرف ژل باعث افزایش متابولیسم بدن انسان شده و همچنین باعث افزایش طول عمر برخی از حیوانات شده است؛ که این موضوع به اثبات رسیده است. بنابراین ژل رویال حاوی محرک طول عمر است.

این ماده باعث بهبود سیستم ایمنی شده که برای پیشگیری یا درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان، ام اس، حساسیت‌ها و التهاب‌ها بسیار مفید می‌باشد؛ این خصوصیات به واسطه وجود نوعی پروتئین خاص است. خیلی مواد غذایی نادری در دنیا وجود دارند که دارای پروتئینی با همچین خاصیتی باشند؛ به همین دلیل است که عمدتا مصرف ژل رویال باعث پیشگیری بسیاری از بیماری‌هاست.

مصرف ژل تاثیر مثبتی بر روی سیستم عصبی دارد. این خصوصیت ژل عمدتا تاثیر مثبت بر روی آلزایمر،ام اس، پارکینکسون و سایر انواع سرطان‌ها دارد.

در مطالعات مختلفی که روی حیوانات خصوصا موش‌ها انجام شده، تاثیر مثبت ژل رویال بر روی قلب و عروق و گردش خون ثابت شده است؛ همچنین کاهش سطح کلسترول، تری گلیسریدها شده که باعث افزایش سطح چربی خوب بدن یا همان HDL  خواهد بود. مصرف ژل تاثیر مثبتی بر روی کنترل فشار خون داشته که بخصوص در حیوانات آزمایشگاهی به اثبات رسیده است.

سایر تاثیرات مثبت ژل رویال که به اثبات رسیده عبارتند از: آنتی اکسیدان، کمک به حفاظت بدن در برابر پرتوها، کمک به حفاظت از کبد، موثر بر روی بیماری‌های قند و دیابت و ممانعت از مقاومت بدن در برابر انسولین، جلوگیری از پوکی استخوان با تحریک ساخته شدن استخوان، تحریک ساخته شدن کلاژن در مطالعات کشت سلولی در شرایط آزمایشگاهی و بهبود التیام زخم‌های جلدی می‌باشد.

عمدتا تمام خواص ژل ذر تحقیقات آزمایشگاهی به اثبات رسیده و این تحقیقات اکثرا در کشورهای آسیایی انجام گرفته است. کشورهای اروپایی و آمریکا در حدود دو دهه است تحقیقات خود را برروی ژل رویال شروع کرده‌اند که شاید سبب تائید نشدن برخی از موارد از طرف اروپا و آمریکاست.

تولید ژل رویال

در کندو، زنبوران جوان پرستارعمدتا با خوردن نان زنبورکه مخلوطی از گرده گل، عسل و آنزیم‌های مختلف بزاقی هستند، قادر به تولید ژل رویال می‌شوند؛ همان‌طور که قبلا گفته شد ژل را برای تغذیه نوزادان و ملکه به کار می‌برند. اگر افرادای علاقمند به تولید ژل رویال بیشتر از حد موجود هستند دو راه برای این کار وجود دارد؛ در طول بهار و تابستان که کلونی زنبورها فعالیت بیشتری دارد، به مدت چند روز ملکه را از کندو خارج کرده و اجازه دهید تا زنبورهای کارگر سلول ملکه را دوباره ساخته و پس از ساخته شدن قبل از بسته شدن سلول لار را از کندو خارج کنید و آن را از سلول جدا کرده و ژله تولید شده سه الی چهار روزه را از آن استخراج کنید.

اما برای تولید انبوه ژل رویال باید از یکی از روش‌های تولید ملکه استفاده کرد؛ و معمولا روش‌های تولید ملکه روش‌ها خاصی هستند، که با تکنیک‌های خاص کلونی را وادار می‌کنند به صورت انبوه سلول سازی کرده و تولید سلول ملکه کرده و آن وقت در روز سوم یا چهارم ژل را از کندو و سلول‌ها استخراج بکنید.

استخراج ژل رویال تولید ژل رویال

ژل رویال به چند طریق به بازار عرضه می‌شود؟

بهترین و مرسوم‌ترین روش عرضه ژل به بازار، ژله تازه است؛ چراکه هیچ نوع ژل رویالی به ارزش و فایده ژل تازه و خام نیست. ژل رویال تازه، ژله‌ای است که بلافاصله بعد از تولید در ظروف مخصوص که نور به ژل نرسد، بسته‌بندی شده، و سریعا به یخچال انتقال پیدا می‌کند، تا بین دمای 2 تا 4 درجه سانتی‌گراد قرار گیرد. اگر قرار باشد بعد از چند روز ژل به دست مصرف‌کننده برسد، باید آن‌را در یخ‌دان‌ها و یخچال‌های مخصوص به روی یخ منتقل کنید. در کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشتر مرسوم است که ژل را پس از تهیه روی یخ خشک نگهداری کنند. یخ خشک آب تولید نمی‌کند چون به صورت گاز کربونیک است. معمولا در این روش ژل رویال تا 6 ماه ارزش غذایی خود را حفظ می‌کند.

روش دوم عرضه شدن ژل، ژله منجمد شده یا نگهداری شده در فریزر می‌باشد. در فریزر دما منفی 10 تا منفی 18 درجه می‌باشد. در این شرایط تا یک الی دو سال مشکلی برای نگهداری نیست؛ اما باید دقت کرد در صورت انتقال به مصرف‌کننده بلافاصله باید به روی یخ منتقل شده یا در حالت کاملا انجماد به دست مصرف کننده برسد.

روش سوم ژل خشک شده در خلا (لیوفریز) است. این نوع ژل رویال به صورت پودر تهیه می‌شود. به عبارت دیگر در این روش اول ژل منجمد شده و سپس در خلا رطوبت آن گرفته می‌شود تا خشک شده و به صورت پودر در می‌آید. پودر بدست آمده فوق‌العاده رطوبت پذیر است، بنابراین باید بلافاصله بسته‌بندی شود. این نوع ژل از لحاظ کیفیت بالا و روش نگهداری آسان‌تری خواهد داشت؛ که البته برای تولید این نوع ژل به دستگاه‌های مخصوص(freezdry) جهت ایجاد محیط خلا و پودر شدن ژل مورد نیاز است.

معمولا در حالت ژل پودر شده، حلال مخصوص ژل در کنار بسته‌بندی محکم ژل قرار دارد. در این روش ژل در دما معمولی برای یک الی دو سال قابل استفاده خواهد بود و کیفیت خود را حفظ می‌کند.

ژل رویال خشک شده

روش چهارم ژل رویال مخلوط در عسل است که عسل در این شرایط باید دارای رطوبتی کمتر از  16 درصد باشد، چرا که در غیر این صورت ژل خاصیت خود را در عسل از دست داده، تخمیر شده، به رنگ قرمز درآمده و فاسد می‌شود. میزان مخلوط کردن تقریبا یک گرم ژل در 100 گرم عسل یا 10 گرم ژله در یک کیلو  می‌باشد. این مخلوط باید در دمای زیر 15 درجه نگهداری شود. از این مقدار ژل مخلوط می‌توان به مقدار یک قاشق در روز استفاده کرد در صورت تمایل می‌توان یک قاشق ناشتا و یک قاشق عصر مصرف شود. یک قاشق معادل 200 میلی گرم ژل رویال خواهد بود که البته در مورد افراد می‌تواند این مقدار تا هزار میلی‌گرم نیز افزایش یافته و مقدار مصرف متفاوت باشد.

ما در هانیلی با کمک یک شرکت معتبر مخلوط ژل رویال و عسل را برای شما آماده کرده ایم با کلیک روی لینک زیر به راحتی میتونید این محصول رو خرید و درب منزل تحویل بگیرید

لینک خرید ترکیب عسل و ژل رویال ( درارای مجوز بهداشت و سیب سلامت) 

مخلوط ژل رویال و عسل هانیلی (190 گرمی)

تومان 115,000


دارای مجوز بهداشت و سیب سلامت

اطلاعات بیشتر

روش پنجم عرضه قرص‌های ژل در مخلوط لاکتوز یا کلوگز می‌باشد. بهترین مزیت عرضه به شکل قرص دوام بالای آن برای نگهداری می‌باشد. در دمای 4 تا 8 درجه سانتی‌گراد تا دوسال دوام خواهند داشت و کیفیت خود را حفط می‌کنند.مقدار مصرف قرص‌ها روزانه یک تا دو عدد می‌باشد.

قرص ژل رویال

 

یکی از روش‌ها مخلوط ژل در لوازم آرایشی و بهداشتی است که از این لوازم مانند لوسیون‌های بدن، صابون، ماسک صورت، پمادهای التیام دهنده زخم‌های سطحی و غیره…استفاده می‌کنند.

لوازم آرایشی ژل رویال

مهم‌ترین موضوع در عرضه ژل رویال برای تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان روش صحیح نگهداری از ژل رویال و حفظ کیفیت آن می‌باشد. این نکته مشخص است که هر قدر ژل رویال تازه‌تر بوده و تازه به مصرف برسد؛ از کیفیت بالاتری برخوردار می‌باشد؛ اما اگر این ژل به درستی نگهداری نشود خیلی سریع فاسد می‌شود. بنابراین بلافاصله بعد از استخراج باید این ژل در ظروف تیره رنگی که نور و رطوبتی به آن نرسد بسته بندی کرده و در دمای صفر تا 5 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود، در چنین شرایطی به خوبی تا 6 ماه می‌تواند کیفیت خود را نگه دارد. اما اگر همین ژل را در دمای معمولی اتاق نگهداری کنید کمتر از 20 ساعت به سرعت تجزیه شده و فاسد می‌شود.

بسیاری از تولید کنندگان بعد از استخراج ژل را در گاز آرگون که باعث سرد ماندن ژل می‌شود نگهداری می‌کنند. ژل رویال فریز شده تا دو الی سه سال در دمای منفی 10 تا منفی 18 با کیفیت باقی می‌ماند و در آخر ژل رویال منجمد شده و پودر شده را در ظروف مخصوص بسته بندی کرده و در دمای یخچال به مدت یکسال و در فریزر به مدت دو سال می‌توان نگهداری کرد.

یک توصیه
اگر ژل رویال ارزان در بازار عرضه شود باید مطمئن باشید که جز ژل رویال فاسد شده که ارزش غذایی ندارد چیزی نیست؛ چرا که ژل رویال فقط و فقط باید در یخچال نگهداری شود. بنابراین ژل یک ماده ناپایدار است که باید در حفط کیفیت و نگهداری آن بسیار دقت کرد.

کیفیت و استاندارد برای ژل رویال

در دنیا هنوز استاندارد بین‌المللی برای ژل رویال وجود ندارد. کشورهای مختلف مانند ژاپن و برزیل و اروگوئه ژل رویال را با استانداردهای مخصوص خود تولید می‌کنند. برای ژل رویال چند نکته و استاندارد برای تمام مناطق به یک شکل است از این قبیل که رنگ ژل رویال سفید بوده و هر قدر بیشتر اززمان استخراج آن گذشته باشد زرد رنگ می‌شود، بوی آن ترش بوده و مزه آن ترش و شیرین است و کاملا یکنواخت و ژله مانند است.

اگر دارای بریدگی بوده یا آب داده یا دولایه باشد ژل فاسد شده می‌باشد. در واقع خاصیت ظاهری ژل باید عاری از گرده، ذرات مو یا تیکه‌های از بدن لار باشد. ازنظر کیفی، استاندارد جهانی که برای آن در نظر گرفته شده، سه حالت می‌باشد.

آب یا رطوبت حداکثر 70 درصد در ژل تازه و در پودر 5 درصد است، 10 هیدروکسی اسید 2 دسنوئیک ، این ماده باید حتما بیش از 1.9 درصد در ژل تازه و در پودر بیش از 3.5 درصد باشد که مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ماده ژل رویال است.

فروزین حداکثر 50 میلی گرم در 100 گرم ماده‌ای که در اثر تجزیه بعضی مواد در ژل است که اگر بیشتر باشد؛ یعنی ژل فاسد شده است. فروزین معادل HMF در عسل است.

یکی از موادی که به صورت تقلبی ممکن است وارد ژل شود غذایی زنبورهای کارگر است که با کیفیت بسیار متفاوت اما ظاهری شبیه ژل رویال با ژل ترکیب می‌شود که نوعی تقلب است که تنها با تجزیه شیمیای قابل تشخیص می‌باشد.

ژل رویال و زنبور عسل

تجارت جهانی ژل رویال

اکثر کشورهای تولید کننده ژل شامل کشورهای آسیای مانند چین، ژاپن تایوان تایلند کره جنوبی کشورهای شرق اروپا مثل ایتالیا و فرانسه و کشورهای مثل برزیل و مکزیک می‌باشند.

برآورد شده که سالانه حدود 4000 تا 5000 تن ژل تولید و تجارت می‌شود و در این میان کشور چین به تنهایی سالانه 3 هزار تن ژل تولید و به بازار عرضه می‌شود.

قیمت جهانی ژل در کشورهای مختلف بسیارمتفاوت است؛ که از هر کیلو 100 دلار تا بیش از 2 هزار دلار می‌باشد. کیفیت و نوع تولید کننده در تفاوت قیمت بسیار مهم است.

مقدار مصرف مناسب ژل رویال

مدت‌ها قبل محققان باور داشتند که مقدار مصرف روزانه  ۲/۰ گرم از ژل بسیار مفید و مناسب می‌باشد؛ اما اخیرا برخی از محققان به‌نام در این زمینه مانند دکتر نوریکو هاتوری از ژاپن، خانم کریستینا آسون از کشور رومانی و استفان باگدانوف از سوئیس مقدار مصرف روزانه ژل را به دوز پایین‌تر تغییرداده و آن را پیشنهاد کرده‌اند.

ژل به صورت قرص، پودر خشک شده انجمادی، تازه و خام، ترکیب با عسل (تازه یا لیوفیلیزه شده) یا نوشیدنی یا به اشکال مختلف دیگر نگهداری می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف ژل با مقدار روزانه 1 تا 5 گرم برای شروع هیچ عوارض جانبی نداشته و بسیار مناسب می‌باشد.

توصیه می‌شود که ژل رویال ‌را به صورت یک دوره 30 الی 90 روزه مصرف کرده و پس از مصرف مابین هر دوره استفاده 10 الی 30 روز از آن مصرف نکنید و مرحله بعد را پس از این دوره استراحت یا توقف ادامه دهید.

در مواردی پیشنهاد می‌شود، ژل به مقدار بیشتری در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر مصرف شود که در آن حالت باید زمان توقف و استراحت ما بین دو دوره را بیشتر در نظر گرفت. بهترین زمان مصرف ژل برای جذب بیشتر حدود 10 الی 15 دقیقه قبل از خوردن صبحانه است.

دوز مصرف ژل با توجه به وزن و شرایط فیزیکی افراد متفاوت است. بعضی از شرایط خاص در مصرف ژل رویال را در ادامه متن بیشتر توضیح می‌دهیم.

حجره ملکه تولید ژل رویال

طریقه مصرف ژل رویال

تنها مقدار دوز مصرفی ژل رویال تغییر پیدا نکرده است؛ بلکه محققان نحوه مصرف و میزان مصرف آن‌را نیز تغییر داده‌اند؛ همچنین نتایج جدید تحقیقات به عمل آمده در موسسه تحقیقاتی بلغارستان نشان داد که تاثیر ژل رویال خشک بر روی بدن انسان بسیار کمتر از ژل رویال تازه می‌باشد؛ و نتایج بدست آمده از تاثیر ژل رویال تازه بسیار بیشتر از نمونه‌های دیگر موجود از آن است.

اما تهیه ژل رویال تازه از کندو زنبور عسل اصلا کار آسانی نیست، چراکه بلافاصله بعد از استخراج مستقیم از کندو اگر منجمد نشود باعث از بین رفتن پروتئین‌های فعال بیولوژیکی آن خواهد شد؛ بنابراین بلافاصله بعد از استخراج آن را منجمد می‌کنند.

مدت زمان نگهداری ژل رویال در موارد مختلف

پس از استخراج ژل از کندو، بسته به حالت‌های مختلف نگهداری، طول مدت ثبات کیفیت ژل رویال مقاوت است. برای مثال مدت طول عمر ژل رویال:

در کندو به مدت 3 الی 5 روز، بیرون از کندو در دمای 15 الی 25 درجه تنها برای چند دقیقه، در صورت نگهداری از ژل رویال در یخچال با دمای بین 3 الی 5 درجه سانتی‌گراد به مدت 6 ماه، و اگر آن را در فریزر با دمای منفی 18 یا کمتر نگهداری کنید، به مدت 2 سال کیفیت آن ثابت باقی می‌ماند.

مصرف مخلوط ژل رویال و عسل و مقدار مناسب آن

یکی از رایج‌ترین طریقه‌های نگهداری و مصرف ژل رویال، مخلوط کردن آن با عسل است. برای مخلوط ژل رویال و عسل بهتر است، 3 گرم ژل را با 125 گرم عسل با هم مخلوط کنید. برای کودکان کم سن از مقدار یک الی 2 گرم ژل در 125 گرم عسل استفاده می‌شود. این مخلوط در ظرف شیشه‌ای، تیره رنگ تا 18 ماه قابل نگهداری در یخچال می‌باشد.

توصیه می‌شود مخلوط ژل و عسل در دو نوبت، فصل‌های پاییز و بهار هر بار به مدت 21 روز مصرف شود؛ بهتر است برای هر دوره دو ظرف 125 گرمی عسل و در مجموع 6 گرم ژل رویال مصرف کنید.

بهترین زمان مصرف مخلوط عسل و ژل صبح می‌باشد. هر روز صبح یک قاشق مرباخوری عسل همراه با ژل رویال به صورت ناشتا میل نماید، بهتر است آن را زیر زبان خود نگه دارید تا با بزاق مخلوط شود و از این طریق بدون دخالت شیره‌های معده به سرعت جذب گردد. مصرف هر ظرف ۱۲۵ گرمی باید حدود یک هفته و نیم طول بکشد.

اگر برای کودکان کم سن به ژل رویالی که مقدار آن ۱ یا ۲ گرم ژل در ۱۲۵ گرم عسل باشد دسترسی ندارید، همان حالت معمول را که ۳ گرم ژل می‌باشد، تهیه کرده و در عوض روزانه تا ۱ یا ۲ قاشق چای خوری مصرف کنید.

اگر احساس می‌کنید که نیاز به درمان قوی‌تری دارید، می‌توانید از عسل‌هایی که دارای ۴ گرم ژل رویال هستند و یا از سه ظرف ۱۲۵ گرمی که مقدار کل ژل آن به ۹ گرم (به جای ۶ گرم) می‌باشد استفاده کنید.

 

 

روش مصرف ژل رویال و مقدار مناسب آن در موارد مختلف

آنفلوآنزا و سرماخوردگی

 مصرف روزانه 2 الی 4 گرم ژل برای یک دوره 7 روزه به دلیل داشتن خواص ضدباکتری و ویروسی سبب افزایش سلول‌های ایمنی بدن شده و در پیشگیری از بیماری‌های آنفلوآنزا و سرماخوردگی موثر می‌باشد. حالا که در فصل زمستان و سرما هستیم، مصرف ژل رویال را فراموش نکنید، زیرا می‌تواند در کاهش ابتلا به آنفلوآنزا بسیار تاثیرگذار باشد.

زوال عقل در زمان پیری

مصرف روزانه 2 گرم از ژل رویال به مدت 2 ماه و با فواصل زمانی استراحت و توقف برای سه بار در سال توصیه می‌شود؛ در این مورد مصرف ژل می‌تواند خاصیت درمانی داشته و برای همه الخصوص افراد با سنین بالاتر از 50 سال تاثیر زیادی بر روی سلول‌های عصبی مغز گذاشته و از زوال آن جلوگیری کند.

پوکی استخوان

اکثر افراد بعد از سن 45 سالگی دچار مشکل پوکی استخوان می‌شوند؛ از این رو مصرف ژل برای 2 مرتبه در سال به صورت روزانه ۱/۰ گرم به مدت 30 الی 60 روز می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی استخوان‌ها داشته باشد. ژل رویال با تحریک ترشح استروژن سبب جذب مستقیم کلسیم برای استخوان‌ها شده و فعالیت تخمدان‌ها را در خانم‌ها تشدید و تقویت می‌کند.

پیشگیری از شکستگی‌ استخوان

با مصرف روزانه 2 گرم از ژل برای در یک دوره ۴۵ روزه، به‌صورت ناشتا، سبب افزایش سرعت تشکیل پینه‌های استخوانی (ترمیم استخوان) شده و فرآیند بازسازی استخوان را پس از ایجاد شکستگی‌های تسریع می‌کند. مصرف ژل، مدت زمان دوره بهبودی پس از شکستگی را کاهش می‌دهد.

پیشگیری و درمان روماتیسم، آرتروز و ورم مفاصل و استخوان‌ها

با مصرف روزانه ۱ تا ۳ گرم از ژل برای یک دوره ۳۰ تا ۴۵ روزه  سبب تحریک غدد آدرنال، جهت ترشح کورتیزول با اثر ضدالتهابی شده، و از این طریق فرآیند فرسایشی را در مفاصل متوقف می‌کند؛ همچنین مصرف ژل  میزان روند غضروف ترمیمی مفاصل را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سکته قلبی

انفارکتوس میوکاردی  یا همان سکته قلبی به دلیل مشکلات قلبی، مخصوصا در دوره‌های که فرد دچار استرس شدید است، تشدید می‌شود؛ ژل رویال به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی سبب شکل‌گیری پلاکت شده وهمچنین با کاهش فشار خون از اثرات گشادی رگ پیشگیری می‌کند.

با مصرف روزانه 2 گرم از ژل رویال، برای یک دوره 4 روزه تا حدود زیادی می‌توان از وقوع سکته قلبی جلوگیری کرد.

پیشگیری از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیگ یا فلج چندگانه

فلج چندگانه، یا همان از بین رفتن سلول‌های عصبی مسئول حرکت عضلات، بیماری است که پس از مصرف روزانه ۸ تا ۱۰ گرم ژل به همراه سایر فرآورده‌های زنبور به مدت ۷ روز، بسیار کاهش پیدا کرده و در این مورد تحقیقات نتایج بسیار شگفت‌انگیزی را نشان داده‌اند.

پیشگیری از سرطان

ترکیب ۱۰-هیدروکسی اسید و ۲-دسنوئیک از ژل رویال که عموما به نام 10 HDA شناخته می‌شود، اثرات شگرفی در پیشگیری و درمان سرطان دارد. این ترکیب از واسکولاریزاسیون یا همان عروق‌زایی سبب جلوگیری از گسترش و رشد توموها می‌شود.

برای مشاهده تاثیرات شگرف ژل بر روی سرطان، بهتر است با مصرف یک الی 3 دوره 60 روزه از آن استفاده کنید. مصرف ژل به همراه یک رژیم گیاه‌خواری مفید، اثرات شگرفی در پیشگیری و درمان سرطان دارد.

همچنین استفاده از ژل تازه به دلیل داشتن خاصیت ضدتومور و همچنین تنظیم هورمون‌ها به افراد مبتلا به سرطان پروستات توصیه می‌شود. ژل رویال برای درمان سرطان پستان نیز توصیه می‌شود.

پیشگیری از تصلب شرایین

پروژه تحقیقاتی سال 1995 توسط دکتر جیمز ویتک در دانشگاه نیویورک نشان داد؛ تنها با مصرف روزانه 1 الی 2 گرم از ژل رویال به مدت یک دوره 30 الی 60 روزه، تری‌گلیسیرید خون و سطح کلسترول آن به شدت کاهش پیدا می‌کند. با توجه به کاهش کلسترول خون رگ‌های خونی کمتر دچار گرفتی شده و به اصطلاح مصرف ژل سبب پیشگیری از تصلب شرایین می‌شود.

اثرات ژل رویال بر روی باروری و هورمون‌ها

افزایش باروری در مردان

مصرف روزانه 2 گرم از ژل برای یک دوره 90 روزه، سبب افزایش تسترون خون در مردان شده و از این طریق باعث افزایش درصد باروری آن‌ها می‌شود.

کاهش جنبندگی اسپرم

مصرف ژل رویال، اثر قابل توجهی بر تعداد اسپرم‌ها و جنبندگی آن‌ها دارد. در موارد مربوط به بی‌نطفگی (آزوسپرمی)، کم‌نطفگی (اولیگوسپرمی) و کاهش جنبندگی اسپرم (آستنوسپرمی)، استفاده از ژل اثر شگرفی برروی درمان ناباوری دارد.

در یک آزمایش بالینی که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، ترکیب ژل و عسل به نسبت دو به یک، پیش از رابطه جنسی به میزان ۵ میلی‌لیتر (یک قاشق چایخوری) به‌صورت درون وریدی به افراد تزریق شد؛ نتایج باور نکردنی مبنی بر افزایش 8 درصدی در میزان باروری زوجین را نشان داد.

افزایش باروری در زنان

مصرف روزانه 1 الی 2 گرم از ژل برای یک دوره 28 روزه در زن‌ها، یکی از مشهورترین داروهای طبی جهت افزایش باروری است؛ چرا که مصرف آن سبب افزایش لوتئینه (تولیدکننده جسم زرد تخمدان که به تخمک‌گذاری کمک می‌کند) در خون می‌شود.

در زنانی که مبتلا به آمنوره (وقفه در جریان عادت ماهانه) هستند و یا اولیگومنوره (طولانی شدن دوره قاعدگی) دارند؛ همچنین برای افرادی با دوره‌های قاعدگی نامنظم، نارسایی تخمدان و غیره مواجه‌اند، مصرف ژل بسیار مفید است.

جلوگیری از سقط  جنین

هورمون پروژسترون، هورمونی است که به حفظ بارداری و رشد جنین کمک می‌کند. با مصرف روزانه 1 گرم از ژل، 30 دقیقه قبل از خوردن صبحانه یا وعده غذایی اصلی، برای یک دوره یک ماهه، می‌توان از سقط خودبخودی جنین پیشگیری کرد.

پیشگیری از یائسگی زودرس

اگر قبل از دهه چهل سالگی زندگی دچار اعلائم یائسگی زودرس شده‌اید؛ می‌توانید با مصرف یک دوره 3 ماه از ژل رویال به صورت افزایشی به این ترتیب که مصرف در ماه اول، به میزان روزانه ۱ گرم، در ماه دوم روزانه ۲ گرم و در ماه سوم روزانه ۴ گرم ژل، از یائسگی زودرس جلوگیری کنید. توجه داشته باشید بین هر دو دوره، ۳۰ روز زمان توقف درمان وجود داشته باشد.

کاهش سندروم پس از یائسگی

اکثر خانم‌ها پس از دوران یائسگی به دلیل به هم ریختن هورمن‌ها دچار علائم مختلفی از جمله اختلالات قلبی، پوکی استخوان، اختلالات جریان خون، التهاب در ناحیه آلت تناسلی زنانه و … می‌شوند. طبق تحقیقات انجام گرفته در بیمارستان زنان و زایمان کشور بلغارستان، توسط دکتر گیورگپف، با مصرف روزانه ۵/۰ تا ۱ گرم ژل  به مدت 90 روز، علادم سندروم پس از یائسگی در 55 زن مورد تحقیق به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است. نتایج این تحقیقات بهتر از آن چیزی بود که تصور می‌شد.

ژل رویال با کیفیت را مستقیم از تولیدات زنبورداران متعهد و صادق خرید کنید

خرید ژل رویال

تومان 450,000

جدول ویژگی های مهم ژل رویال هانیلی
🚩 سال برداشت 1402
💡 نحوه ارسال داخل یخدان یونولیتی و همراه یخ
📦نحوه نگهداری  نگهداری در فریز باید انجام شود
📦وزن ژل رویال  15 گرم
🤵 شهرهای قابل سفارش  شهرهای آذربایجان شرقی و غربی – تهران
شناسه محصول: jris دسته: برچسب:
اطلاعات بیشتر

خواص ژل رویال

افسردگی و اضطراب ناشی از آن

با مصرف روزانه 2 الی 6 گرم از ژل به مدت 30 روز و توقف مصرف آن به مدت یک الی 2 هفته و استفاده مجدد به وضوح اثرات مصرف ژل را برروی اضطراب و افسردگی خود مشاهده خواهید کرد. ژل رویال به عنوان ماده‌ای قوی‌تر از گل راعی (که به مخمر یوحنای مقدس نیز معروف است) شناخته شده و دارای خواص ضد افسردگی است.

کسانی که به صورت روزانه از ژل استفاده می‌کنند؛ اشتهای روحی و روانی خود را بدست آورده، خواب آن‌ها به حالت طبیعی بازگشته و احساس خستگی آن‌ها نیز از بین می‌رود.

دانشمندان هنوز هم مکانیزم عمل دقیق این فرآورده زنبور عسل را نمی‌دانند، اما اکثر محققان بر این باورند که تحت اثر این ماده، ترشح و انتشار کورتکس، فرستنده‌های عصبی که باعث ایجاد خوش‌بینی و تناسب روحی و روانی می‌شوند، به میزان قابل توجهی در بدن تشدید می‌گردد.

سندروم خستگی مزمن

آیا تا به حال حس کرده‌اید که خیلی زود خسته می‌شوید، و برای انجام کارهای روزمره به انرژی بیشتری نیاز دارید؟ در این وضعیت با شروع مصرف 1 گرم از ژل رویال در روز و افزایش آن به میزان 3 گرم به مدت سه ماه،  انرژی طبیعی خود را بازیابی خواهید کرد. مصرف ژل، بعضی ازعملکردهای شناختی مانند دقت، تمرکز و حافظه را بهبود بخشیده و وضعیت خواب را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند.

اعتیاد به مصرف دارو

کارآیی ژل رویال در حوزه کاهش اعتیاد به مصرف دارو در افراد اخیراً شناخته شده است؛ گرچه در مورد مکانیزم اثر ژل رویال اطلاعات کمی وجود دارد، اما مطالعات نشان داده، مصرف یک دوز ۲۵ گرمی در ابتدا به عنوان شوک، معمولاً موجب از بین رفتن علائم حاد لرزش، آژیتاسیون، اختلال ناسازگاری ذهنی می‌شود. بعد از مصرف دوز اولیه با مصرف روزانه دوزهای کمتر ۲ الی ۵ گرمی به مدت ۳ ماه اثرات شگرفی در سم‌زدایی و حذف کامل وابستگی به دارو را مشاهده خواهید کرد.

خواص ژل رویال برای هپاتیت

با مصرف روزانه 3 گرم از ژل به مدت 90 روز قبل از خوردن صبحانه، نتایج خوبی در درمان بیماری‌های حاد یا مزمن مشاهده خواهید کرد.

بهترین نتایج مصرف در بیماری هپاتیت A، B،C   مشاهده شده است؛ همچنین نتایج پس از درمان نشان دهنده رشد نسبت آلبومین/گلوبولین، کاهش ترانسامیناز و بهبود وضعیت کلی بیمار بوده است.

آنمی یا کم‌خونی ناشی از فقر آهن

مصرف روزانه ۲ تا ۵ گرم ژل خام به مدت ۴ هفته، سبب افزایش شکل‌گیری سلول‌های قرمز خون شده وهمچنین به حذف نقص‌های مورفولوژیک سلول‌های قرمز خون کمک کرده  و از انجام فرآیندهای غیرطبیعی آن‌های جلوگیری می‌کند.

اثر ژل رویال برروی بیماری آلزایمر

اخیرا تحقیقاتی مبنی براثر ژل رویال بر روی فرایند فرسایشی سیستم اعصاب مرکزی در مرکز تحقیقات ژاپن انجام گرفته است. این تحقیقات نشان دهنده کاهش فرایند فرسایش سیستم اعصاب پس از مصرف ژل شده و حتی سبب بازسازی سلول‌های آسیب دیده نیز شده است.

ژل رویال دارای ماده‌ای به‌نام استیل‌کولین بوده که ماده‌ای اساسی برای انتقال تکانه‌های عصبی است؛ از این طریق مصرف روزانه 5 الی 10 گرم از ژل  برای 6 دوره در سال می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش بیماری آلزایمر داشته باشد. به یاد داشته باشید یک زمان 20 روزه توقف در مصرف را ما بین دوره‌های درمان در نظر بگیرید.

میوپی یا نزدیک‌بینی چشم

طبق تحقیقی که سال 2008 در دپارتمان چشم پزشکی لیتوانی انجام شد، دکتر جانکاسکین نشان داد مصرف ژل، باعث ایجاد بهبودهای قابل توجهی در ضعف ناشی از میوپی یا چشمان ضعیف نزدیک‌بین می‌شود. پس از مصرف 1 گرم ژل رویال خام به مدت 2 الی 3 ماه، دقت دید بیماران بهتر و حساسیت بیشتری نسبت به تضاد رنگ‌ها داشتند.

دژنراسیون ماکولا یا لکه زرد چشمی

یکی از شایعترین علت کوری در افراد مسن عارضه‌ای به نام دژنراسیون ماکولا یا لکه زرد چشمی است. دکتر جورات جانکاسکین تحقیق دیگری در این زمینه و اثرات مصرف ژل رویال بر روی بیماران مبتلا به دژنراسیون انجام داد که نتایج به دست آمده بعد از مصرف ژل خام به مدت 30 روز، دقت دید بیماران را به طور میانگین تا ۱۰ درصد افزایش داده بود. برای درمان بهتر این عارضه، مصرف روزانه  ۱ گرم ژل رویال خام به مدت ۲ تا ۳ ماه توصیه شده است.

درمان بیماری دیابت نوع ۲

مصرف ژل رویال خام، در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲، مقاومت در برابر انسولین را در بدن آن‌ها به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. به‌طور کلی می‌توان گفت، پانکراس بدن افراد تحت درمان به وسیله ژل، دیگر مجبور نیست تا انسولین بیشتری ترشح نماید؛ و این موضوع سبب شده تا برای کاهش قند خون  نیازی به مصرف سایر داروها نباشد و به بدن کمک کند تا به راحتی سطح انسولین خود را تطبیق دهد.

روش درمانی به وسیله ژل برای مدت 2 ماه به صورت مصرف 1 الی 3 گرم در روز توصیه می‌شود که از این طریق به کاهش چشمگیر گلوکز خون منجر شده و این اثر به مدت چند هفته پس از درمان، در بدن باقی می‌ماند.

تحقیق دیگری که بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام شده بود؛ نشان می‌دهد که با مصرف 1 گرم ژل در 3 وعده خوراکی در روز به مدت 8 هفته، میانگین اختلاف  ApoB/ApoA-I  در گروهی که ژل رویال استفاده کرده بودند، کاهش قابل توجهی در مقایسه با گروه دیگر مشاهده شده است؛ همچنین مصرف ژل رویال اثرات مطلوبی بر گلوکز سروم خون، غلظت‌های Api-A-I  و نسبت‌های ApoB/ApoA-I در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارد.

ژل رویال در چه مواردی نباید مصرف شود؟

افراد دارای آلرژی به فرآورده‌های زنبور عسل و همچنین افرادی که مستعد آلرژی هستند؛ ممکن است به مصرف ژل رویال حساسیت داشته باشند. برای این منظور بهتر است، ابتدا در شروع مصرف مقدار خیلی کم در حدود 0.1 گرم ژل مصرف کرده، و اگر عوارضی مانند خارش در ناحیه گلو، اختلالات گوارشی، سختی در تنفس و ترشح بیش از حد مخاط را مشاهده کردند؛ بلافاصله مصرف ژل را متوقف کنند.

علائم آسم و آنافلاکسی نوعی حساسیت شدید نسبت به مصرف ژل رویال است؛ که تنها در 7 نفر مشاهده شده است. در این موارد نوع تهیه  ژل مناسب برای افراد آلرژیک از طریق یک درمان آنزیمی به‌وسیله پروتئاز، جهت مصرف ایمن مثمر ثمر خواهد بود.

نشریه پزشکی کشور استرالیا در سال ۱۹۹۵، ۵ مورد آسم و آنافلاکسی ناشی ازمصرف ژل رویال را در بیماران مبتلا به آسم آتوپیک خفیف گزارش کرد. افراد مبتلا به آسم حتما باید زیر نظر دکتر ژل را مصرف کنند.

 

 

2 دیدگاه برای “روش مصرف ژل رویال و نگهداری از ژل رویال

  1. هانیلی گفته:

    سلام ، در مورد مصارف دارویی ژل رویال بهتر است با پزشک های متخصص مشورت کنید. گفته های فروشندگان ژل رویال معمولا از روی مقاصد تجاری است و نمی توان به آن اتکا کرد

دیدگاهتان را بنویسید