9 کاربرد شگفت انگیز عسل که نمی‌دانید

هنگامی که گلو درد دارید یا سرفه می‌کنید، عسل یکی از بهترین و پرطرفدارترین داروهای طبیعی برای انتخاب شماست. اولین رکورد زنبورداری به  2400 سال قبل از میلاد در قاهره مربوط است. یکی از کاربردهای مهم عسل برای هزاران سال قبل، در فرهنگ‌های مختلف سراسر جهان، از جمله مصری‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها، استفاده از آن به عنوان ماده‌ای شیرین کننده طبیعی بوده که می‌توان گفت از دیرباز بیشترین کاربرد عسل در آشپزی و پزشکی می‌باشد.

فواید عسل برای سلامتی بسیار بی‌شمار هستند؛ اما از قدیم، عسل معمولا به عنوان شیرین کننده طبیعی استفاده می‌شود؛ چرا که  شامل 70 الی 80 درصد قند است. بقیه مواد تشکیل دهنده عسل را آب، مواد معدنی و پروتئین‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین از عسل برای کاهش آلرژی استفاده می‌شود.

اما عسل دارای بسیاری از کاربردهای دیگر است که شاید تا به حال با آن‌ها آشنا نشده باشید؛ برای همین قصد داریم به 9 کاربرد مهم عسل در این مطلب اشاره کنیم.

بنر خرید عسل

9 کاربرد عسل که نمی‌دانید

برطرف کننده اثر سوختگی

بر طبق مطالعاتی که در کلینک Mayo در فلوردیدا آمریکا انجام گرفته، یکی از کاربردهای مهم عسل جهت بهبودی سریع سوختگی و پیشگیری از عفونت است؛ که البته از هزاران سال قبل نیز جز درمان‌های طب سنتی مربوط به عسل بوده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از عسل در مقایسه با استفاده از سولفادیازین نقره در برطرف کردن سوختگی، باعث بهبودی سریع‌تر زخم شده و آثار ناشی از سوختگی را در روی پوست از بین می‌برد.

تقویت کننده حافظه

9 کاربرد عسل که نمی‌دانید

بسیاری از افراد معتقدند خوردن عسل می‌تواند حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را به خصوص در زنان یائسه یا بعد از یائسگی بهبود بخشد. در مطالعات انجام شده در این‌ مورد، گروهی از زنان که بعد از یائسگی از عسل به عنوان داروی درمانی برای چند هفته استفاده کرده بودند؛ بهبود چشمگیری در حافظه  آن‌ها نسبت به گروه دیگری از افراد که در درمان آن‌ها، هورمون استروژن و پروژستین تجویز شده بود، تاثیر گذاشته بود.

عسل طبیعی رو از کجا تهیه کنیم؟

پیدا کردن عسل طبیعی یکی از سخت ترین کارهاست. عسل با توجه به اینکه عرضه و تولید خیلی محدودی داره و در عین حال قیمت بالایی دارد متاسفانه یکی از مواد غذایی پر تقلب در دنیاست عسل کاملا طبیعی به سختی پیدا می شود.

هانیلی به عنوان یک سامانه عرضه مستقیم عسل طبیعی سعی در رفع این مشکل دارد. هدف هانیلی شناسایی زنبوردارهایی است که کاملا طبیعی کار می کنند. وب سایت هانیلی با آزمایش عسل در آزمایشگاه های معتبر کیفیت عسل زنبوردارها را تایید می کند و امکان خرید مستقیم عسل را فراهم می کند.

بهترین عسل های طبیعی هانیلی !

تخفیف!

فرآورده ها و لوازم جانبی

قاشق عسل چوبی

تومان 25,000
ناموجود

بسته ویژه تست عسل

بسته تست عسل

تومان 19,000تومان 20,000
ناموجود
تومان 150,000تومان 400,000

برطرف کننده تبخال

تحقیقات انجام شده در کشور دبی نشان می‌دهد؛ استفاده از عسل یک درمان مؤثر موضعی برای درمان تبخال (هرپس) دهان و تناسلی می‌باشد. عسل می‌تواند ضایعات ناشی از تبخال مانند خارش را به سرعت برطرف سازد.

دیابت و عسل

عسل دارای شاخص گلوکزی پایین‌تر از قند می‌باشد؛ این بدان معنی است که قندخون شما با مصرف عسل نسبت به شیرین‌کننده‌های دیگر افزایش نخواهد یافت؛ که این موضوع باعث پیشگیری از بیماری دیابت در افراد می‌شود. همچنین میزان شیرینی عسل از شکر بیشتر بوده و از این طریق به شما کمک می‌کند از شیرین‌کننده‌های کمتری برای غذاهای خود استفاده کنید؛ بنابراین کاربرد عسل به عنوان یک شیرین کننده طبیعی گزینه بهتری نسبت استفاده از شیرین‌کننده های مانند قند و شکر می‌باشد.

در یکی از تحقیقات انجام شده محققان متوجه شدند؛ کاربرد عسل در جایگزنی آن به جای شکر سبب حفظ سطح قند خون افراد و جلوگیری از دیابت در آن‌ها می‌شود.

پیشگیری از سرطان

کاربرد عسل و تاثیر آن در پیشگیری از سرطان

عسل به دلیل دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی سبب شده تا بسیاری از محققان به این فکر کنند، که آیا می‌توان با مصرف آن از بسیاری بیماری‌ها از جمله سرطان پیشگیری کرد؟! در مطالعه‌ای که در سال 2011 در کشور ایران انجام گرفته بود؛ از کاربرد عسل بر روی بهبود عفونت سلول‌های کلیه، و درمان آن بر روی نوعی سرطان کلیه استفاده شده و مورد بررسی قرار گرفت.

در این تحقیق محققان دریافتند که استفاده از عسل برای جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی موثر می‌باشد و استفاده از عسل به عنوان یک داروی درمانی ضرروی برای پیشگیری و جلوگیری از گسترش سلول‌های سرطانی بسیار مفید است.

هموروئیدها

هموروئید یا بواسیر بیماری شایع در بزرگسالان است که سبب خارش، درد و خونریزی در مدفوع می‌شود. اگر به دنبال درمان خانگی برای بواسیر هستید، عسل بهترین گزینه شماست. در یک مطالعه که به صورت آزمایشی صورت گرفت با استفاده از مخلوطی از عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل به عنوان درمان موضعی، اثر قابل توجهی در کاهش درد، خارش و همچنین خونریزی مشاهده گردید.

از بین بردن زخم‌ها

استفاده از عسل برای قرن‌ها جهت برطرف کردن زخم‌ مورد استفاده بوده است، اما آیا استفاده از عسل بهتر از ژل‌های درمانی موجود در داروخانه‌ها عمل خواهد کرد؟ در تحقیق دیگری که در مورد کاربرد عسل در کلینک Mayo انجام گرفته بود، تاثیر استفاده از عسل در بهبودی زخم‌ها نشان دهنده سرعت بهبودی، کاهش درد، کاهش اندازه زخم و تغییر بوی آن بود. عسل مانند یک ماده ضد باکتریای قوی و آنتی بیوتیک موثر در درمان زخم بعد از جراحی و سوختگی موثر می‌باشد.

محققان معتقدند که استفاده و عملکرد عسل در درمان بهبودی زخم‌ها به نوع و عمق زخم بستگی دارد. بهتر است قبل از استفاده از عسل، زخم را به یک دکتر نشان دهید و طبق توصیه پزشک از آن استفاده کنید.

افزایش باروری

عسل به دلیل توان بالقوه‌اش برای افزایش باروری در مردان و زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دو مطالعه جداگانه با استفاده از موش صحرایی، در سال 2013 در کشور نیجریه انجام شد، نتایج بسیار متفاوتی به دست آمد. در این مطالعه مشخص شد؛ استفاده ازعسل سبب افزایش تعداد اسپرم‌های موش‌های نر شده است، اما در آزمایش دیگر و نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که عسل بیش از آن‌که بتواند بر روی باروری موش‌ها تاثیر داشته باشید، برعکس تاثیر منفی داشته است. بنابراین در این مورد باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

درمان بیماری صدف (پسوریازیس)

پسوریازیس یا صدف یک بیماری شایع پوستی است که سبب ایجاد قرمزی، خارش و حتی ضایعات و پوست پوسته شدن پوست بیماران آن می‌شود. این بیماری معمولا با کرم‌های موضعی که حاوی کورتیکواستروئیدها یا ویتامین D هستند، درمان می‌‍‌‌شود؛ اما ممکن است عسل در درمان این بیماری موثر باشد. این مطالعات در تحقیقی دیگر از مخلوط عسل، روغن زیتون و موم زنبور استفاده شده بود، نشان داد که بیشتر شرکت کنندگان مبتلا به پسوریازیس، کاهش چشمگیری در قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش را تجربه کردند.

دیدگاهتان را بنویسید