اصغر محمودزاده
اصغر محمودزاده

اصغر محمودزاده

92

  آقای اصغر محمودزاده متولد 1345 در شهر عجب شیر هستند و مدرک فوق دیپلم آموزش ابتدایی دارند و معلم دوره ابتدایی هستند.
  آقای محمودزاده از سال 1369 زنبورداری رو شروع کرده اند و 29 سال سابقه زنبورداری دارند. آقای محمودزاده معتقدند که زنبورداری بهترین شغل دوم برای فرهنگیان محسوب می شود چرا که درست بعد از تعطیل شدن مدارس کارهای اصلی یک زنبوردار شروع می شود و در تعطیلات تابستان می توان به صورت تمام وقت روی کار زنبورداری وقت گذاشت.

  زنبورداری هانیلی عسل طبیعی
  آقای محمودزاده کلیه دوره های تخصصی زنبورداری که از سال های 1367 تا کنون توسط جهاد کشاورزی و شرکت های خصوصی برگزار شده شرکت کرده اند و مدارک تخصصی تولید محصولات جانبی زنبور عسل مثل ژل رویال و بره موم و زهر را هم گرفته اند با این حال زنبورداری یک شغل خانوادگی در خانواده آقای محمودزاده محسوب می شود و پدر ایشان هم در این کار بوده اند اصول اولیه این کار را از پدرشان آموخته اند.
  در حال حاضر هم به عنوان مربی فنی حرفه ای رشته زنبورداری در شهرستان عجب شیر تدریس می کنند.


  آقای محمودزاده زنبورداری رو با 25 کندوی سنتی شروع کرده اند و در حال حاضر حدود 140 کندوی مدرن دارند و همراه برادرشان زنبورداری می کنند

  در شروع کار به خاطر اینکه شناخت کافی از روش های زنبورداری نداشتند متحمل ضرر شدند ولی بعد از گذراندن دوره های مختلف و پرس و جو از پدرشان روش زنبورداری خود را بهبود داده اند و در حال حاضر کاملا به صورت مدرن زنبورداری میکنند.

  با اینکه آقای محمودزاده از حرفه ای ترین زنبوردارهای منطقه هستند ولی به خاطر تداخل زمانی جشنواره های کشاورزی با زمان تدریس در مدرسه تا کنون عنوان رسمی به عنوان زنبوردار نمونه نداشته اند ولی به عنوان راهنما و مربی بسیاری از زنبوردارها شهرستان عجب شیر فعالیت می کنند.

  آموزش زنبورداری

  میزان برداشت عسل هر سال با توجه به شرایط آب و هوایی و سرسبزی طبیعت متفاوت است ولی طبق بررسی هایی که کرده اند اگر یک زنبوردار کاملا از روش تولید طبیعی عسل پیروی کند نمی تواند بیش از 5 کیلو در سال در منطقه عجب شیر عسل برداشت کرد.

  خرید عسل طبیعی

  در منطقه ای که زنبورستان آقای محمودزاده واقع است پوشش متنوعی از گیاهان خودرو و وحشی وجود دارد که شامل آویشن و یونجه وحشی؛ اولانق و ریواس و خارمریم و … است و عسل ایشان عسل چهل گیاه محسوب می شود. عطر و طمع و رنگ عسل تولید آقای محمودزاده به خاطر گونه های گیاهی منطقه قلعه چای عجب شیر بسیار متفاوت و پر طرفدار است.

  علاوه بر عسل آقای محمودزاده بره موم هم تولید می کنند ولی به خاطر وضعیت منطقه تولید گرده گل ندارند. ژل رویال هم گاها فقط برای مصرف شخصی خودشان تولید می کنند.

  آقای محمودزاده حجم بیشتر عسل تولیدی خودشان را به آشنایان و دوستانشان می فروشند و مشتری های دائمی و ثابت زیادی دارند که هر ساله عسلشان را از ایشان تهیه می کنند. چندسالی هم هست که یک فروشگاه در شهر عجب شیر راه اندازی کرده اند. بیشتر مشتریانشان به خاصیت دارویی عسل های آقای محمودزاده اعتقاد دارند و هرکسی دنبال عسل دارویی باشد سراغ آقای محمودزاده می آید.

  آقای محمودزاده سعی می کنند خیلی از دارو برای کنترل بیماری استفاده نکنند  ولی گاها در صورت نیاز برای کنترل بیماری های زنبورعسل فقط از داروهای ارگانیک و یا داروهای طبیعی سنتی مثل تنباکو استفاده می کنند.